Slzy, beznádí, bezdomovectvo a dokonca smrt – i to jsou smutné výsledky toho, když si Lidí chcou prilepšit půjčkou. A žial, mnohokrát to není na vánoční darčeky, ale na životnou nutnost – půjčí si rozvedená žena bez práce, které muž neplatí alimenty, nebo důchodca, který nedokázal ušetrit na drevo na kúrene.
Tá istá spoločnost, která mu s úsmevem podsunula smlouvu, mu s kamennou tvárou po čase siahne na majetok, pretože zmeškal dve splátky. Obráti se totiž na neštátny orgán, takzvaný rozhodcovský súd, který väčšinou rozhodne: Človeče, plať!, a tak dá do rúk nebankovce zbraň v podobe exekútora nebo dražobníka.
I maličkost rozhodne
Lenže málokto umí, že kdyby napadol toto rozhodnutí na riadnem štátnem súde, mohol by z neho vyjst jak víťaz. Je totiž vysoko pravdepodobné, že většina zmlúv, které Lidí i dnes podpisujou, jsou nezákonné, a teda i neplatné. Stačí jen technická „maličkosť“ – napríklad absencia podrobného rozpisu splátkového kalendára s termínmi a výškami splátok, a zmluva je podle zákona bezúročná a bez poplatků.
Dokonca, když si spoločnost riadne nepreverí, či ste naozaj schopní půjčku splácat, hrubo porušuje zákon a štátny súd díky tomu může rozhodnút, že vašou povinností je vrátit iba to, co ste si požičali – bez úroků a jiných poplatků.
Lenže i tu pozor – když nebankovku při podpise zmluvy vedome oklamete a napríklad zatajíte, že ste zadlžený v Dalších štyroch společnostech, nebo uvediete nepravdivý údaj o svojem zamestnávateľovi či o výšce příjmu, můžete skončit s trestným stíhaním za úvěrový podvod na krku! Nebankovka si potem může mädlit ruky, pretože trestný sudca bude rozhodovat i o škode, kterou ste jí klamstvem způsobili. A ďalšia ľudská dráma je hned na svete…
Právnik to istí
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti JUDr. Monika Jankovská uvádí desivé číslo. Naše súdy jsou zavalené troma miliónmi neukončených exekúcií. V drviví väčšine jde práve o spotřebitelské úvěry od nebankoviek. A co je horší, množstvo rozsudků spomínaných rozhodcovských súdů je nezákonných a Lidí se do exekúcí ani nemali dostat. „Před dvoma rokmi jsme si dali preverit všechny exekúcí seniorů a zistili jsme, že z tridsaťtisíc exekúcií bola většina nezákonných. Vyše sedemtisíc už súdy zastavili,“ hovorí.
Jak je však vůbec možné, že štát dopustí, aby byl pre nebankovky takýmto eldorádom? JUDr. Jankovská argumentuje, že postupne se menia zákony t když, aby chránili spotřebitela, ale priznáva, že na trhu jsou stále firmy, které v nich hľadají diery. Je teda jen na člove ce, aby se dožadoval poctiví, neúžerníckí zmluvy, v které jsou všechny náležitosti. Ľahko se to po umí, ťažší realizuje.
Paragrafů je vele, gramotnosti je málo. Štátna tajomníčka, která se ochrane spotřebitela venuje už dlhší, preto odporúča: „Žiadajte, aby vám smlouvu podrobne vysvetlili a nepodpisujte nic ihned. Najlepší je, když si ji ještě před podpisem prejdete s právnikem. Nepodpisujte zmenky!“
Nebojte se súdu
Když ste se už dostali do problémů, důležité je nestrkat hlavu do piesku nebo nerezignovat. „Spotřebitel by nemal mít nijakou obavu Jít na súd so žalobou o neplatnost zmluvy nebo jí časti. Navyše je oslobodený od súdnych poplatků,“ hovorí JUDr. Jankovská, která na stránce www.branitsaoplatí.sk podrobne informuje i o tem, jak žalobu napísat, jak se zachovat v rôznych situáciách a na co máte nárok.
To, že se netreba vzdávat, dokazuje i Další fakt. „Mali jsme prípady, když se spotřebitelia – dlžníci nakoniec dostali proti nebankovce do pozící veritele. Spotřebitel smlouvu s nebankovkou napadol na štátnem súde, který rozhodol, že zmluva, respektíve jí čast, je nezákonná, někdy až úžernícka, a teda neplatná. Preto mal nárok na vrátení úroků a poplatků, o které preplatil požičanou istinu,“ hovorí právnička. Dodáva i to, že podat žalobu se oplatí i preto, lebo nebankovky se nerady súdia.
Radší se so spotřebitelem dohodnou a uzavrou zmier. Dôvod je jednoduchý. Podle Občanskeho zákonníka, když už súd vyhlási nejakou zmluvnou podmienku za neprijateľnou, a teda neplatnou, měla by vypadnút zo všech zmlúv, které spoločnost uzatvára. A to je predsa pre ňu nevýhodné.
Na záver jen toľko – když vám niekto nabízí nieCo tak extra výhodné, že máte chut podpísat papier i bez toho, aby ste si založili na nos okuliare a vytiahli kalkulač ce, skúste se spoľahnút na svoje nedôverčivé ja a predsa jen si všetko dvakrát preverte. Ušetríte si plno nervů i peňazí. Ne všichni právnici jsou totiž ochotní pracovat zadarmo.
Klamaní klamou jiných
Praktiky nebankoviek jsou rôzne. „Niekteré dokonca najímají svojich dlžníků, aby získavali Dalších klientů, kteří uzatvoria nevýhodné zmluvy. V snahe získat co nejvíc Lidi se potem může stat, že do dotazníků zámerne neuvádíjou pravdu, rovnako neupozorňujou na problematické časti zmlúv,“ hovorí JUDr. Monika Jankovská.
Tu nájdete i bezplatnou pomoc
- Komisia na posudzovaní podmínek v spotřebitelských zmluvách na Ministerstve spravodlivosti SR
- Centrum právní pomoci, www.legalaid.sk
- Slovenská obchodná inšpekcia
- Združenia na ochranu práv spotřebitelov
Máte poriadok vo financiách? 7 tipů, jak se orientovat vo svete peňazí[1]
Autor: ŠARM/Katarína ČULENOVÁ