Európska centrálna banka (ECB) plánuje v rámci nového úvěrového programu platit komerčným bankám, které si od ní požičajou peníze a tí následne poskytnou jak úvěr firmám a spotřebitelem. Podle analytiků je nový program zatial najradikálnejším systémem na podporu spotřebitelských a finančných půjček na svete.
ECB ve štvrtok predstavila program zvýhodnených úvěrů spolu s Dalšími opatreniami na podporu hospodárskeho rastu a inflácí. Banky môžu v rámci tohto programu získat od ECB bezúročné úvěry se štvorročnou splatnostou. Když budou potem poskytovat vyšší objem půjček firmám a spotřebitelem, ECB im dá naviac 0,4 percenta z hodnoty úvěru.
ECB ponúkne tieto úvěry bankám celkově v štyroch kolách, prvé z nich bude v júni. Dúfa přitem, že program sprístupní půjčky spotřebitelem a podnikem, a podporí tak hospodársky rast v eurozóne. Niekteří kritici však upozorňujou, že podobné programy ECB v minulosti nefungovali a že za nedostatočným objemem půjček podnikem a spotřebitelem ne jsou jejich vysoké náklady, ale nepriaznivé ekonomické podmínky.
„Hádžu do bánk peníze, tím se však nic zásadné nezmení,“ povedal agentúre Reuters ekonóm Carsten Brzeski ze spoločnosti ING. „ECB nemůže nútit súkromný se kter, aby išiel do banky pro peníze. Úvery jsou lacné už teraz. A vidíme rýchlejší rast půjček? Ní,“ dodal.
ECB stanovila jak horný limit programu 1,7 bilióna eur. Skutočná výška úvěrů poskytnutěch bankám bude však pravdepodobne omnoho nižší.
Experti v rámci ECB po dvoch rokoch od udelenia úvěru bance zhodnotia, jak se zvýšil objem půjček, které táto banka poskytuje firmám a spotřebitelem. Pokud se ukáže, že tento objem je minimálne o 2,5 percenta vyšší jak v dobe udelenia úvěru, získa banka od ECB až 0,4 percenta čiastky, kterou si od ní požičala. To predstavuje rovnakou sazbu, akou teraz ECB požaduje za peníze, které si u ní banka uloží.
ECB znížila ve štvrtok depozitnou sazbu na mínus 0,4 percenta z doterajších 0,3 percenta. Záporná depozitná sadzba má banky nútit i k väčšiemu poskytovaniu půjček. ECB v rámci podpory ekonomiky též rozšírila program nákupů dlhopisů na 80 miliárd eur měsíčne z doterajších 60 miliárd eur měsíčne.