Original article

Nebankové spoločnosti se špecializujou na poskytovaní půjček klientům, kteří nemôžu požiadat o úvěr v bankách nebo už boli v nich odmietnutí. Takýto klienti jsou obyčejně vysoko rizikoví. To je i dôvod, preCo banky takýmto Lidem odmietajou poskytnout půjčky[1]. Zmenka je jedna z možností pro nebonitných žiadateľů, jak dostat k úvěr. Pro nebankovou spoločnost je zmenka výhodná, pretože riziko poskytovania půjčky na zmenku je relatívne nízce.

Zmenka je cenný papier, který je upravovaný víc jak 60 roků starým Zákonom  o zmenkách a šekoch č. 191/1950 Zb. Tento zákon presne definuje zmenku a vymedzuje jí náležitosti, které ji robia platnou. Zmenka musí nevyhnutne obsahovat dátum a miesto vystavenia, dátum splatnosti, jméno vystavovatele a  jméno, komu budou peníze vyplatené. Zmenka musí takisto obsahovat bezpodmienečný záväzok k vyplateniu určití sumy. Důležité je to, že v listine musí být uvedené slovo „zmenka“. To, že se jedná o zmen ce, musí být uvedené v samotnem texte zmenky, ne iba v nadpise.

Zmenka je obchodovateľný cenný papier. To znamená, že ho možno previest na tretiu osobu. Tento akt však musí být potvrdený notárem.

Pokračovat v čítaní [2]

Při konsolidácii dlhov se využíva nový úvěr na splatenenídného nebo mnohých starých úvěrů. Konsolidácia úvěrov se deje za účelem zníženia měsíční splátky, zníženia úrokoví miery, zabezpečení fixného úročenia po určitou dobu nebo z dôvodu pohodlnosti splácania jedného úvěru oproti obsluhovaniu niekoľkých půjček od viacerých spoločností.

V živote človeka mimo příjemných zmien se z času na čas prihodia i nečakané negatívne udalosti. Typickým príkladem takejto udalosti, která má výrazný vliv na finančnou situáciu jednotlivca, je strata zamestnania. Takáto udalost neraz zasiahne človeka nepripraveného. Psychológovia už dávno dokázali, že človek má sklon k prehliadaniu možných rizík. Táto prirodzená vlastnost Lidi se plne prejavuje i na trhu s půjčkami. V dobrých časoch často nemyslíme na možnost, že to nemusí trvat večne. Ľudia nepočítajou s  tím, že by mohli stratit zamestnane. Zadlžujou se často bez hlbšieho uvažovania a finančného plánovania. Problematický úvěr se rieši novým úvěrem. Takto se dlžník postupne dostáva do problémů, pokud se jeho finančná situácia nezlepší.

Konsolidácia dlhov je často poslednou možnostou, jak riešit splácení půjček. Konsolidovat je možné všechny typy úvěrů – bankové spotřebné úvěry, hypotéky, půjčky od nebankových spoločností. Najlepší způsob konsolidácí dlhů je snaha o dohodu s veriteľem. Hlavně v časoch krízy mnohí veritelia mají pochopení pro problémy dlžníků. Nezaistené spotřebné úvěry možno změnit na úvěry, které jsou zabezpečené nemovitostou.
Pokračovat v čítaní [3]

Banky jsou tradičný a najväčší poskytovatel úvěrov. Banky na poskytovaní úvěrů potřebujou zadělat peníze a preto se snažia minimalizovat riziko spojené s poskytovaním půjček. Banky preferujou bonitných klientů, teda subjekty, u kterých existujou rozumný predpoklad, že půjčku splatia. Rizikových klientů banky spravidla odmietajou. Mezi najrizikovejších žiadateľů o úvěry patria Lidí, kteří v minulosti už mali problémy se splácaním úvěrů nebo dokonca nejaký nesplatili.

S rozvojem informačných technológií se stal proces odhaľovania Lidi, kteří mají zlou históriu splácania úvěrů Daleko jednoduchším. V súčasnosti na Slovensku existujou dva registre dlžníků. Centrálny register dlžníkov Slovenskí republiky (CERD) je súčastí nadnárodného registra neplatičů. Tento register združuje nejen krajiny EÚ, ale i USA a mnohé Další krajiny. Banky Dále vytvorili Spoločný register bankových informácií (SRBI).
Pokračovat v čítaní [4]

Počas splácania úvěru nebo viacerých úvěrů se může situácia človeka změnit a to často i výrazne. Táto zmena může být pozitívna, ale i negatívna. Obe zmeny, pokud jsou dostatočne výrazne, však menia pozíciu človeka na trhu s bankovými produktmi.

Pokud dlžník stratí zamestnaní nebo jiným způsobem přijde o čast svojich příjmů, může mít problémy se splácaním úvěrov. Tuto situáciu je možné vyriešit pomocou půjčky na splacení úvěrov. Jde o formu refinancovania úvěru. Princíp je velmi jednoduchý. Dlžník si zníži měsíčné splátky predĺžením splatnosti úvěru. Celkově může na tem nieCo stratit, ale díky takémuto refinancovaniu úvěru vyrieši svoje akútne problémy.

Podobne možno postupovat v případě, že situácia dlžníka se zmenila v pozitívnem zmysle. Dlžník byl kariérne povýšený, získal lepší plat nebo jiným způsobem se zvýšil jeho měsíčný příjem. Díky této zmene se dlžník stal mení rizikovým, jak byl v čase, když žiadal o úvěr. Teda úroky, co každoročne platí za úvěr, jsou pro neho nespravodlivé a nevýhodné. Pokračovat v čítaní [5]

Konsolidácia úvěrov je zameraná na snížení měsíčných splátok úvěru nebo viacerých úvěrů. K samotní konsolidácii dochádza využitím nového úvěru, kterým jsou splatené staré úvěry. Konsolidácia úvěrov se využíva i za účelem zníženia úrokoví miery či fixácí úrokoví miery na určité období.

Dlžníci jsou nútení pristúpit ce konsolidácii úvěrů v momente, když ne jsou schopní splácat měsíčné náklady na tieto půjčky. K takejto situácii může prJít po nečakaných udalostiach v živote, jak je napríklad strata zamestnania. S takouto situáciou je však potřebné počítat a odporúča se vytvárat si  finančnou rezervu pro nečakané udalosti v živote.

Před konsolidáciou úvěrov formou nového úvěru je vhodné požiadat veritele o zmenu podmínek splácania úvěru či úvěrů. Hlavne počas krízy jsou banky k takýmto žiadostiam ústretové. Banky môžu dočasne změnit splátkový kalendár případně predĺžit dobu splatnosti, čím se znížia měsíčné splátky.

Nebankové spoločnosti bežne inzerujou svoje produkty jak konsolidácí úvěrů či půjček. Výhodnost těchto produktů je často problematická. Nebankové spoločnosti jsou známe tím, že etické správaní nepatrí k ich cnostiach. Mnoho Lidi se už díky ním dostalo do vážnych finančných problémů.

V poslednem čase se na trhu začali objavovat tzv. konsolidačné agentúry. Tieto spoločnosti nabízejí nádí extrémne zadlženým Lidem. Často ne velmi čestným způsobem. Klientovi ponúknu snížení měsíčných splátok. To je velmi lákavé a je to presne to, co zadlžení Lidí hľadají. Problémem je fakt, že tieto spoločnosti nepreberajou na seba závazky dlžníka. Podle občanskeho zákonníka ani není možné presunút dlh na tretiu osobu bez souhlasu veritele. Konsolidačné agentúry iba získavajou od klienta mandát na komunikáciu s veriteľmi. Tí však spravidla odmietajou znižovaní měsíčných splátok týmto způsobem.

Půjčky na zmenku patria k neštandardným typem půjček nabízíným na slovenskem trhu. Pro bežných Lidi tento typ půjčky poskytujou iba nebankové subjekty. Tieto spoločnosti se špecializujou na klientů, kteří  z rôznych dôvodů nemôžu žiadat o půjčku v bankách nebo boli bankami odmietnutí.  Půjčky na  zmenku jsou velmi dobrým způsobem, jak takýmto klientům vyhoviet bez toho, aby se nebanková spoločnost vystavovala velikému riziku nesplacení půjčky.

Zmenka je cenný papier v listinní forme. Veľkou výhodou zmenky je fakt, že ji může vystavit ktokoľvek. Na spísaní zmenky stačí akýkoľvek papier. Zmenka nepotřebuje predtlačenou formu. Aby však bola platná, tak musí obsahovat náležitosti, které jsou dané Zákonom  o zmenkách a šekoch č. 191/1950 Zb.  Tento zákon vyžaduje, aby zmenka měla ve vlastnem texte spomenuté slovo „zmenka“, text musí Dále obsahovat bezpodmienečný záväzok k zaplateniu dlžní sumy, jméno platitele a  jméno, komu bude zmenka vyplatená; miesto vystavení a vyplacení zmenky a dátum vystavenia zmenky[6].

Ze zmenkami možno voľne obchodovat, takže je možné previest práva zmenky na tretiu osobu. Toto však musí být riadne notársky ověřené, inak je zmenka neplatná.

Nevýhodou zmenky pro dlžníka je skutočnost, že zmenka je velmi dobre vymáhateľná. Pokud není zmenka vyplatená v dohodnutěch podmienkach, súd nariadi exekúciu. Nebankové spoločnosti väčšinou vyžadujou dodatočné ruče ne, avšak půjčku je možné získat i bez neho. Úroková miera je však pomerne vysoká.

Výhody pro dlžníka

  • Zmenkou je možné ručit i v stave insolvencie
  • Pohodlnost a jednodušest vystavenia

Nevýhody pro dlžníka

  • Veritel může predat zmenku tretí strane, napríklad firme špecializujúcí se na vymáhaní zmeniek
  • Jednodušest vymáhaní zmeniek
  • Možnost exekúcí majetku v případě nevyplacení zmenky

I u důchodcov se vyskytujou nečakané situácí, které je potřebné  riešit finančným úvěrem. Mnoho důchodců se obáva, že jak Lidí bez zamestnania nemají šancu dostat půjčku. Opak je však pravdou.

Půjčky pro důchodcov poskytujou banky jak i nebankové spoločnosti. Hoci se to na prvý pohled nemusí zdat zrejmé, důchodca je relatívne bonitný klient. Když má důchodca priznaný dostatočne vysoký starobný důchodok, tak mu banka s radostí úvěr poskytne. Důchodok je štátem garantovaná pravidelná platba. Zamestnanec může stratit prácu, důchodca však nemůže prJít o svoj důchodok. Jedjiným riziko pro poskytovatele úvěru je vyšší riziko úmrtia  u starších Lidi. Banky se však s tým vedia vyrovnat. Jednak môžu stanovit vekový limit pro žiadateľů o půjčky nebo môžu vyžadovat Specialne pojištění takejto půjčky.

Banky i nebankové spoločnosti v zásade nerobia žádné rozdiely mezi zamestnancami a důchodcami. Potvrdení o výšce priznaného starobného důchodku se vyrovná potvrdeniu o příjme od zamestnávatele.

Při žiadosti o půjčku môžu důchodcovia využít i možnost ručení nemovitostou. Táto forma ručení je pro poskytovateľů úvěrů velmi výhodná a ochotne poskytujou půjčky vůči založeniu nemovitosti. Banky prezentujou tento typ půjčky pod názvem americká hypotéka. Nebankové spoločnosti používajou trochu iné termíny. Príkladem je napríklad – půjčka založená nemovitostou nebo půjčka se zábezpekou.

Při využívaní nemovitosti jak ručení za půjčku je vždy lepší se obrátit na bance. Nebankové spoločnosti jsou v tomto smere nejen drahé, ale i rizikové. Nebankové spoločnosti jsou známe svojimi postupmi, které často končia neželanými exekúciami.

Při žiadostiach o půjčky seriózne inštitúcí, akými banky určite jsou, hodnotia v prvém rade rizikovost žadatele. Banky se snažia odhadnút pravdepodobnost nesplacení půjčky. Určité riziko spojené s úvěrom si dokážu kompenzovat zvýšenou úrokovou mierou, avšak i při riziku existuje hranica, kterou banky nechcou prekročit. Banky se snažia si zachovat svoj relatívne dobrý imidž mezi ľuďmi.

Nezamestnaní Lidí jsou skupinou obyvateľstva, kterým je velmi zložité poskytovat úvěry. Bez pravidelného příjmu je ťažké od nich očakávat splácení půjčky. Na trhu jsou však produkty pro nezamestnaných, při kterých je však požadované ručení nemovitostou.

Získat úvěr bez ručení v stave nezamestnanosti je extrémne zložité. Banky se s takýmto žiadateľem nebudou ani rozprávat. Šanca však existuje u nebankových spoločností. Tu je však  nutné očákávat rôzne nástrahy, kterými nebankové subjekty oplývajou a radi jejich vůči klientovi i použijou.

Nebankové spoločnosti na rozdiel od bánk dokážu niest Daleko väčší riziká spojené s úvěrmi. Avšak samozrejme ne zadarmo. Riziko je kompenzované ve forme zvýšených úroků. Jejich výška často dosahuje v celoročnem vyjadrení závratné hodnoty. Toho si však je málo klientů těchto spoločností vedomých, pretože půjčky pro nezamestnaných bez ručení se poskytujou hlavně na kratší obdobia, jak je jeden rok. V měsíčnem vyjadrení úrok nemusí pôsobit závratne.

Tento typ půjček je velmi nevýhodný. Mal by se využívat iba v prípadoch nevyhnutnosti. Před požiadaním o takýto úvěr je dobré zvážit rôzne Další možnosti půjček, jak jsou napríklad záložne, rodina, kamaráti a podobne.

Hoci se za štúdium na slovenských vysokých školách neplatí, samotné štúdium není možné absolvovat bez rôznych finančných výdajov. Tí dosahujou rozličnou výšce. Platby internátu, strava a cestovné patria mezi finančne mení náročné výdavky. Kúpa počítača či jazykový kurz v zahraničí jsou už Daleko finančne  nákladnejší.

Študenti jsou pro banky zaujímavou skupinou obyvateľstva. Hoci počas štúdia nemají žádný příjem, nedřív počas jejich profesionálneho života existuje vysoká pravdepodobnost, že budou mít nadštandardné příjmy. Banky vedia, že vysokoškolsky vzdelaní Lidí štatisticky zarábajou víc jak Lidí bez ukončení vysoké školy.

Z uvedeného dôvodu je o študentů pomerne dobre postarané. Takřka každá banka poskytuje Specialny študentský účet s kontokorentom. Študent má tak možnost prečerpat zostatok svojho účtu. Pokud dlh urovná v krátkí dobre, banka mu neúčtuje žádné nebo minimálne úroky. Když však dlh není vyrovnaný v požadovaní dobe, banka si účtuje pomerne vysoké úroky.

Většina bánk poskytuje študentem i spotřebné úvěry. Jejich výška se pohybuje až do 10 tisíc eur. Banky však při tomto type úvěru vyžadujou ručitele nebo spoludlžníka. Úroková miera je o čosi nižší ako  u bežných spotřebných úvěroch.

Ďaleko najvýhodnejšiu půjčku môžu študenti získat prostřednictvím Študentského půjčkového fondu. Tento fond byl zriadený vládou SR a plní jí politiku v sociální oblasti. Študentský půjčkový fond poskytuje půjčky o maximálne výšce 1.327,76 € (40.000,- Sk) na jeden rok štúdia. Doba splácania je maximálne 10 roků a výška úroku jsou velmi příjemné 3 %.

Narodení dieťaťa se sebou prináša jednorazové výdavky, které ne každý může nebo chce financovat v hotovosti. Velmi pohodlné je využít půjčku a takto rozložit náklady na nákup nevyhnutného vybavenia na dlhší období.

Půjčky pro ženy na materskí dovolenke poskytujou bankové i nebankové spoločnosti. V skutočnosti neexistuje nic také jak půjčka pro ženy na materskí. Tento typ půjčky je poskytovaný jak bežný bezúčelový spotřebný úvěr.

Pro banky při posudzovaní žiadosti o půjčku je dôležitý příjem žadatele a ručene. Banky nerobia rozdiel mezi druhmi příjmů. Příjem ze zamestnania, důchodok, materská jsou rovnocenné. Čo je důležité je jejich výška.  Pro ženy na materskej existuje i možnost ručit nemovitostou. V takomto případě je možné získat velmi prijateľnou úrokovou mieru, pretože z tohto typu úvěru plyní bankám  velmi nízce riziko.

Výška priznaní materskí je kľúčová v žiadosti o úvěr. Není to však jediný úd i, který banky berou do úvahy při stanovovaní výšky úrokoví miery. Banky Dále berou do úvahy i počet členů domácnosti, příjem ostatných členů domácnosti a měsíčné závazky domácnosti. Žiadateľky v manželskem zväzku mají výhodu oproti slobodným matkám.

Nebankové spoločnosti takisto poskytujou půjčky pro ženy na materskí. Jejich výhodou oproti klasickým bankám je hlavne rychlest vybavenia žiadosti. Často je možné čerpat peníze v průběhu niekoľkých hodín. Na rozdiel od bánk někdy ani není  potřebné dokladovat výšku materskí. Avšak úrokové miery u nebankových spoločností jsou podstatne vyšší, jak tomu je u bánk. Jejich výhodnost je teda minimálne sporná.

References

  1. ^ půjčky (půjčkycezinternet.sk)
  2. ^ Pokračovat v čítaní → (půjčkynazmence.com)
  3. ^ Pokračovat v čítaní → (půjčkynazmence.com)
  4. ^ Pokračovat v čítaní → (půjčkynazmence.com)
  5. ^ Pokračovat v čítaní → (půjčkynazmence.com)
  6. ^ zmenky (www.půjčkynazmence.eu)

Bing: uvery půjčky (source)

Přihlásit

Zaregistrujte se

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.