BRATISLAVA 2. februára (WBN/PR) Striedaní nálad jak na hojdačce nemusí vždy súvisiet iba se zmenou počasia nebo nezhodami se šéfem v práci. Príčina může být ovele zložitejšia. Dlhy často niekomu nedají spávat o to víc, když jejich před partnerem pro „pokoj“ v rodine tají a neví si s nimi rady. Aké jsou varovné signály, že nieCo není v poriadku? Jak môžu takéto tajnosti reálne narušit finančnou kondíciu rodiny?
Radí Marián Kolembus, manažér úvěrových rizík z Provident Financial.
Kdy by jsme mali zbystrit pozornosť?
– Partner stráži telefón jak oko v hlave. Na telefonáty buď nereaguje vůbec, nebo jejich vybaví v iní miestnosti. Ignoruje prichádzajúce sms správy, ihned jejich vymazáva. Při otázce, kdo telefonoval či písal – znervóz ne, nebo se vyhovorí na omyl. Dôvodem může být nejen tajná známost ale i financie!
– Dôkladne kontroluje poštovou schránce. Vyhýba se situácii, aby se upomienka od veritele nedostala do „nesprávnych“ rúk.
– I dávno zabudnutá priateľská pomoc ve forme ručení při úvěre ještě pro sobášem může způsobit doma dusno
– Vyhýba se stretnutiam s priateľmi, známymi, s kterými si před časem rozumel. Poriadok robí priateľů a to platí i v případě půjčky!
– Nepříjemný způsobem, jak se dozvediet o problémoch je napríklad návšteva pro vás neznámych Lidi, kteří upozorňujou na nesplatený dlh nebo rovno výkon exekučného rozhodnutia přímo v domácnosti
„Paradoxne, varovným signálem, že náš partner „bačuje“ od desiatim k piatim může být i jeho občasná finančná bezstarostnost, štedrost v podobe drahších darčeků, výletů, přičemž nečakaný prílev peňazí argumentuje odmenami v práci, úspešným projektem, výhrou v tipovaní. Zadlžuje se nad svoje možnosti a to iba preto, aby vyzeral v očiach toho druhého lepší, úspešnejší. Nedomyslí však dôsledky takéhoto konania,“ vysvetľuje M. Kolembus.
Když „tajné“ dlhy začínajou prerastat přes hlavu, problémy se vyskytnou nejen v súkromí, ale i v práci. „Jasným signálem, že nieCo není v poriadku jsou napríklad zrážky ze mzdy na výplatní pásce. Neraz se stáva , že i samotná strata zamestnania a obava z toho, co táto správa doma způsobí – může být voda na mlyn tajnému zadlženiu se. Snaha nahradit výpadok příjmu půjčkou hlavně od spoločností, které zarábajou na osobnem nešťastí a využívajou nekalé praktiky často smeruje k väčší hanbe, jak se partnerovi priznat,“ upozorňuje odborník.
Kdy si může partner půjčit bez souhlasu manželky/manžela?
– Využije v bance povolené prečerpaní na osobnem účte nebo kreditnou kartu
– Čerpá spotřebný úvěr ve výšce, při které nepotřebuje souhlas partnera
– Půjčí si od známych či od zamestnávateľa
– Siahne po „rýchlych“ peniazoch od rôznych spoločností, které podnikajou mimo zákon a bez licencí NBS. Tí nezaujíma ani rodinný stav, ani bonita žadatele.
Čo môžu způsobit utajené dlhy jedného z partnerov?
„V případě nesplácania povoleného prečerpania může banka v konečnem dôsledku zrušit samotný osobný účet a pohledávku vymáha. Může pristúpit ce zrážkam ze mzdy, když je partner zamestnaný, co by už mohlo mít dopad na rodinný rozpočet. Když už partnerove dlhy z tohto úvěru dospejou do štádia, kdy exekútor siaha na spoločný majetok je ten, že v případě, když má manžel/ka majetok ve výlučnem vlastníctve, t. j. taký, který získal před uzatvorením manželstva, bude se uspokojovat pohledávka vymáhaná exekútorem z jeho majet ce, avšak na druhé strane, když jediný majetok, který dlžný partner má, je ten váš spoločný, v tem případě, budete musiet strpiet to, že exekútor naň siahne. Tento postup platí i v případě dlhů na kreditní karte, či spotřebnem úvěre,“ dodáva M. Kolembus.